ذخیره سازی اطلاعات از مهمترین کار های یک سازمان محسوب می شود. واضح است که مهمترین دارایی دیجیتال هر سازمانی، اطلاعات آن سازمان محسوب می شود. لذا اهمیت سرعت دسترسی به این اطلاعات و حفظ و مصونیت آنها محل مناقشه نیست. در سازمان های متوسط و بزرگ به علت بالا بودن حجم اطلاعات و تعداد کاربرانی که از این اطلاعات استفاده می کنند، شناخت انواع ذخیره سازها و انتخاب هوشمندانه هر یک از آنها با توجه به نیازهای سازمان و البته مقرون به صرفه بودن آنها یک ضرورت اجتناب ناپذیر می باشد. در کنار اهمیت تجهیزات ذخیره سازی، متودولوژی های ذخیره سازی و حفظ امنیت و اطلاعات انها در بسیاری موارد دیگر کارشناسان شرکت روبیکو را برآن داشت تا با در اختیار گذاشتن تجربیات خود در این زمینه همواره در کنار مدیران محترم سازمان ها بوده و از به هدر رفتن بودجه سازمان در این زمینه جلوگیری نماید.

خدمات Data storage روبیکو
خدمات Data storage روبینا پردازش اکسین

از فضای ابری می توان به عنوان فضای ذخیره سازی آنلاین یاد کرد. نرم افزار software as a service (SaaS) متداول ترین سرویس رایانش ابری است. این نرم افزار یک نوع برنامه کاربردی است که از وب استفاده می کند. اکثر برنامه های saas برای اجرا، نیازی به دانلود یا نصب روی رایانه های شخصی ندارند. این مزیت باعث شده است که نگهداری و پشتیبانی از اطلاعات و سیستم های نرم افزاری آسان گردد و از هر مکانی بتوان به راحتی به اطلاعات خود دسترسی پیدا کرد. این نوع ذخیره سازی ، نیاز کاربران به ذخیره اطلاعات بر روی وسایلی چون دیسک‌های سخت، هارد دیسک‌های خارجی و یا فلش درایوها و … را از بین می برد.

خدمات Data storage روبیکو
خدمات Data storage روبیکو
San مخفف storage area network به معنای شبکه ذخیره سازی اطلاعات می باشد. این نوع شبکه اغلب برای انتقال داده ها و اطلاعات با حجم زیاد بین سرویس دهنده ها و سرویس گیرنده ها برقرار می شود. سرویس دهنده ی ذخیره سازی دارای حجم بالایی از اطلاعات است. به همین خاطر برای انتقال داده ها و ارائه خدمات مناسب نیاز به پهنای باند بالا می باشد. این نوع شبکه برای انتقال حجم بالایی از داده ها، بازده بالایی دارد. همچنین سرویس دهنده ها حتی در فاصله های دور و گستردگی زیاد در ابعاد شبکه های محلی، شبکه های شهری یا جهانی در دسترس هستند.